CYKLISTICKÁ DOPRAVA
Jízda na kole je efektivní na krátké vzdálenosti,utváří příjemné prostředí, prospívá fyzicky i duševně. Jízdní kolo je chytré využívat!
Plán udržitelné městské mobility města Přerov:
Chceme vybudovat kvalitní síť cyklistických tras, které nabídnout cyklistům bezpečnou, plynulou a komfortní jízdu. To lze zajistit výstavbou nejen cyklistických stezek, cyklistických pruhů na komunikacích, ale i formou plošného zklidňování dopravy, či umožněním vjezdu cyklistů do jednosměrných ulic. Chceme také využít nových legislativních změn směřujích k podpoře cyklistické dopravy (cyklistické zóny, jízdní pruhy pro cyklisty, v určitých případech jízda po chodníku, apod.). Pokud dojde k rozporům při výkladu zákona, využijeme právní servis značky Město s dobrou adresou.
Inspiraci pro konkrétní opatření nacházíme v odborné literatuře.
V období měsíců září - říjen 2016 proběhl v rámci analytické části projektu na území města dopravní průzkum cyklistické dopravy – stanoví hlavní směry cyklistické dopravy jak pro cesty do zaměstnání a škol, tak i cesty pro rekreační cyklistiku. Vyhodnotí stávající síť cyklistických stezek a tras s ohledem na plynulé vedení tras.
Tento materiál určí:
- Základní charakteristiku cyklistické dopravy.
- Konkrétní opatření do roku 2030.
Data budou k dispozici v roce 2018 a doplněna na tomto odkaze.
Popis stávajícího stavu
Město Přerov patří v regionu střední Moravy mezi přední města v oblasti cyklistické dopravy. Ve městě Přerově a jeho místních částech bylo od roku 1993 do současnosti vybudováno více než 25 km cyklostezek a cyklistických jízdních pruhů. Do cyklostezek bylo za posledních 20 let investováno jen z rozpočtu města cca 50 mil. Kč.
Přes řadu vybudovaných cyklostezek v posledních letech si město Přerov dobře uvědomuje potřebu další optimalizace sítě cyklostezek a také potřebu prosazování dalších opatření vedoucích k většímu zpřístupnění města pro cyklisty. Poslední trendy v oblasti cyklistické dopravy mluví například pro větší integraci cyklistické dopravy s ostatním druhy dopravy (budování jízdních pruhů pro cyklisty na stávajících komunikacích, umožnění průjezdu cyklistů v protisměru v jednosměrných komunikacích, zpřístupnění pěších zón pro cyklisty) a důraz je kladen také na propojenost sítě cyklostezek. Některé z těchto opatření byly již realizovány v roce 2014. Další výzvou pro město Přerov je ale zlepšení propojení cyklostezek zejména v severo-jižním směru (z Předmostí na Jižní město) nebo doplnění propojovacích úseků ze stávajících stezek. Město chce dále pokračovat i v realizaci nízkonákladových opatření jako jsou například vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty nebo cykloobousměrky. Průběžně tak budou doplňovány další cyklostezky a cyklopruhy, které by měly v blízké budoucnosti utvořit ucelenou síť města.
Oblasti rozvoje cyklistické dopravy se věnuje pracovní skupina složená ze zástupců Magistrátu města Přerova a odborníků na oblast cyklistické dopravy. Ambicí města Přerova je rovněž pokračovat v propagaci cyklistické dopravy, zejména pak využívání kola pro dojíždění do práce, školy nebo za službami. Tento svůj záměr město stvrdilo i vstupem do tzv. Uherskohradišťské charty a Asociace měst pro cyklisty sdružující pro-cyklistická města. Na základě přistoupení města do Uherskohradišťské charty v roce 2012 město Přerov následně zřídilo funkci městského cyklokoordinátora. Tuto funkci zastává pan Mgr. Jiří Janalík. Cyklokoordinátor zajišťuje propagaci cyklistické dopravy (např. organizaci tradičních cyklojízd a soutěže Do práce na kole, styk s médii apod.) a dává podněty vedení města k dalšímu rozvoji cyklostezek, doprovodné infrastruktury a služeb pro cyklisty. Jeho posláním je také sbírání a vyhodnocování podnětů k cyklistické dopravě od občanů města, které následně předkládá pracovní skupině pro cyklistickou dopravu. Dotazy na cyklokoordinátora je možné zasílat na emailovou adresu cyklodoprava@prerov.eu.
Město Přerov také významně podporuje rozvoj cykloturistiky v regionu. Mezi úspěšné projekty města patří cyklobus Bečva, který přepravuje přerovské cykloturisty do Beskyd. Ti, co jeho služeb využijí, mohou absolvovat celodenní výlet po kvalitní cyklostezce Bečva až do Přerova. V sezóně 2015 bude v provozu od června do září.
Kam kráčíme? Připravované cyklostezky.Našimi dílčími cíli je propojit vybudovanou kompletní síť cyklostezek v širším regionu.
DOPORUČENÍ
Cílem je vybudovat kvalitní síť cyklistických tras, která nabídne cyklistům bezpečnou, plynulou a komfortní jízdu. To lze zajistit výstavbou nejen cyklistických stezek, cyklistických pruhů na komunikacích, ale i formou plošného zklidňování dopravy, či umožněním vjezdu cyklistů do jednosměrných ulic.
Plán podpory cyklistické dopravy bude založen na těchto principech:
- zvýšení podílu cyklistické dopravy na dělbě přepravní práce
- odstraňování míst a úseků s vysokým rizikem dopravních nehod cyklistů
- zefektivnění propagace cyklistiky jak vůči domácím obyvatelům, tak i návštěvníkům města
- realizace a podpora projektů, které povedou k širšímu využití jízdního kola při dojíždění do školy a do práce
- zkvalitnění podmínek pro parkování jízdních kol
- podporu využití jízdních kol k rekreačnímu využití
- Rozvoj páteřních cyklostezek a cyklotras - spolupráce s okolními obcemi – Vyskytná nad Jihlavou, Plandry, Rantířov, Rančířov, Čížov, Kostelec, Jezdovice, Třešť, …
- spolupráce s významnými zaměstnavateli – Bosch, Automotive Lighting,