JAKÉ OTÁZKY JE TŘEBA ŘEŠIT V OBLASTI VZDĚLÁVÁNÍ?
Evropská síť znalostí městských záležitostí (dále jen EUKN, z ang. European Urban Knowledge Network) společně s MMR uspořádala dne 14. 12. 2016 Policy Lab k tématu městské mobility. Jedním z cílů byla identifikace překážek v oblasti lepšího financování a pro nalezení jejich možných řešení. Byly identifikovány tři aktivity, které se mohou stát náplní činnosti české akademie městské mobility.
Aktivita 1: Vytvořte databázi příkladů dobré praxe
- Problém: Vzájemné sdílení osvědčených postupů a příkladů dobré praxe mezi jednotlivými členskými státy a místními úřady a institucemi příliš dobře nefunguje. Data a informace jsou sice k dispozici, ale ne v rámci jedné platformy.
- Opatření: Vytvořte evropskou databázi, která by umožnila vzájemné sdílení příkladů dobré praxe týkajících se městské mobility, případně se pokuste získat maximum ze stávající databáze. Součástí databáze by měly být i stávající instituce/nástroje/platformy jako síť ESPON, EUROCITIES, Urbact nebo EUKN. Jednotná platforma by měla městům a dalším zájemcům nabídnout snadno dostupné know-how ze všech členských států EU a přístup k ní by měl být co nejjednodušší pro všechny aktéry na poli městské mobility – politiky, úředníky, nevládní organizace, občanské instituce i akademickou sféru.
- Cíl: Cílem je zajistit šíření informací o úspěšných programech a aktivitách a usnadnit tak vzájemnou výměnu know-how. Různé skupiny uživatelů by měly informace z platformy získávat v různé podobě (v jiné formě výzkumní pracovníci, jinak politici a jinak NNO, ...).
Aktivita 2: Vytvořte komplexní informační systém pro dojíždějící
- Problém: Nabídka v oblasti mobility se neustále rozšiřuje, proto by uživatelé jistě uvítali chytrou aplikaci, která poskytuje detailní informace.
- Opatření: Oslovte soukromé firmy jako Google a motivujte je k investování do tvorby komplexních informačních systémů. Zjistěte, jaké jsou možnosti pro vytvoření uživatelsky příjemné aplikace, která by usnadnila cestování veřejnou dopravou.
- Cíl: Umožnit dojíždějícím dělat uvážená rozhodnutí ohledně možností, které současná mobilita nabízí, a dostatečně je informovat o detailech jednotlivých možností, např. o environmentálním dopadu.
Aktivita 3: Vytvořte nástroj pro sebehodnocení, který mohou využít města EU
- Problém: Potřebujeme zvýšit aktivitu měst v přístupu k městské mobilitě. Nástroj sebehodnocení slouží ke zvyšování informovanosti a s jeho pomocí lze lépe rozhodnout o úrovni financování, která městu náleží.
- Opatření: Zjistěte, jak by místní samospráva mohla využít internetový nástroj pro sebehodnocení a zlepšit s jeho pomocí své strategie a projekty v oblasti mobility. Vhodným základem pro tvorbu podobného nástroje mohou být zkušenosti s RFSC (Referenční rámec pro udržitelná města, viz www.rfsc.eu).
- Cíl: Cílem je podpora integrovaného a udržitelného rozvoje měst. Umožněte městům provádět hodnocení vlastní výkonnosti v oblasti městské mobility a porovnávat ji s dalšími evropskými městy.